Lněné semínko

p02

Nový produkt

Lněné semínko je přirozeným zdrojem vysokého množství vlákniny, tuků a bílkovin. Semínka lze přidávat do různých kaší, smoothie, jogurtů, pomazánek, pečených sladkých i slaných výrobků. Čerstvě namleté lněné semínko má příjemné oříškové aroma.

Balení: 250 g

Více informací

80,00 Kč s DPH

Přidat na seznam přání

Více informací

Lněné semínko je přírodním zdrojem vlákniny. Celá semínka jsou poměrně stabilní a lze je skladovat delší dobu. Pro použití je lepší je nadrtit nebo namlít, protože se tak usnadňuje vstřebávání zdraví prospěšných látek, ale v tomto stavu semínko nelze skladovat. Celá semínka projdou zažívací traktem téměř neporušena.

Lněné semínko působí:
- při zažívacích potížích - zácpa, bolesti žaludku, střev
- preventivně proti omezitě
- pomáhá tělu vylučovat různé škodliviny
- vhodné i při cukrovce
- vhodné při problémech s ledvinami
- pomáhá postupně potlačovat negativní symptomy menopauzy

- pomáhá při nemocech jater a cév
- snižuje nebezpečí mozkové příhody

Použití: celá semníka jako dekorace na pečivo, čerstvě namletá do jogurtu, skladkých i slaných těst, zeleninových směsí, marinád na maso, zálivek na saláty.

Při konzumaci lněného semníka je nutné zabezpečit zvýšený příjem tekutin

Balení: 250 mg


Historie

Latinský název lnu Linum usitatissumum, zcela vystihuje všestrannost a užitečnost této rostliny. Slovo linum je odvozeno z Keltského slova Lin, což v překladu znamená vlákno. Usitatissimum se překládá jako užitečný. Samotný len je považován za takzvanou “zakládající zemědělskou plodinu“, protože patří mezi jednu z prvních domestikovaných rostlin vůbec. Jeho kultivace začala nejspíše v oblasti Úrodného půlměsíce, které je na základě své úrodnosti spojováno s místem, kde vznikla civilizace. Archeologické vykopávky ovšem naznačují, že len byl lidmi využíván již mnohem dříve. Díky své oblibě a nenáročnosti se stal oblíbenou kulturní rostlinou, a to nejen na území dnešní Asie. Oblíbený byl také u starých Řeků, kteří jeho blahodárné účinky podrobně zdokumentovali ve svých řeckých spisech. Účinky lněného semínka byly propagovány také jedním z nejslavnějších lékařů starověku Hippokratem, který ho předepisoval při potížích s trávícím traktem.

Původ a Pěstování

Len je původem z Indie, kde je díky tamějším příznivých podmínkám pěstován již tisíce let. Tato jednoletá olejnina dorůstá do výšky až jednoho metru a kvete modrými, růžovými či bílými květy. Plodem této rostliny je rozpadavá či uzavřená tobolka, ve které jsou uzavřena semena. Pro potravinářské účely jsou využívána zejména semena. Zbytkový materiál není likvidován, ale je dále využíván k výrobě lněných tkanin či papírů.

Složení a vlastnosti

V závislosti na přirozeně obsažených látkách má lněné semínko mnoho blahodárných účinků. Lněné semínko je přirozeným zdrojem vysokého množství vlákniny, tuků a bílkovin. V semínku je obsažena jak rozpustná, tak nerozpustná vláknina, díky které mají semínka typické bobtnavé vlastnosti. Mimo to se jedná o vysoký zdroj rostlinných tuků, které jsou tvořeny především polynenasycenými mastnými kyselinami. Pro maximální vstřebatelnost obsažených látek, by měla být lněná semínka před požitím důkladně rozkousána či rozdrcena.

Návod k použití

Lněná semínka lze konzumovat jak v syrovém, tak tepelně upraveném stavu. Semínka lze přidávat do různých kaší, smoothie, jogurtů, pomazánek, pečených sladkých i slaných výrobků. Čerstvě namleté lněné semínko má příjemné oříškové aroma, díky kterému jsou ideální přísadou ro různých zeleninových salátů.

Původ: IndieZKUŠENOSTI

Vlastní zkušenost: zalévala jsem si lžičku lněného semínka horkou vodou, tu jsem vypila a snědla lněné semínka - díky tomu se mi upravila stolice. Navíc se říká, že v 9.měsíci těhotenství lněné semínko umožňuje potom lépe připravit porodní cesty a tím i snadněji porodit. (to nemohu posoudit, ale lněné semínko mi chutná a používala jsem ho a používám i do salátů apod...)


Lněné semínko přidávám do všech pokrmů s lněným olejem. Vrací se zpět lignany,o které přijde olej při lisování. Velice dobře čistí střeva a chodí se pravidelně na toaletu, což bylo pro mne velice příjemné. Dříve jsem chodila na toaletu 1x týdně. Po užívání semínka chodím denně a bez potíží.
Mleté semínko také přidávám do pečení, dodává příjemnou chuť oříšků. Jana Vondráčková


Recenze

Žádný názor zákazník pro tuto chvíli.

Napsat recenzi

Lněné semínko

Lněné semínko

Lněné semínko je přirozeným zdrojem vysokého množství vlákniny, tuků a bílkovin. Semínka lze přidávat do různých kaší, smoothie, jogurtů, pomazánek, pečených sladkých i slaných výrobků. Čerstvě namleté lněné semínko má příjemné oříškové aroma.

Balení: 250 g

Příslušenství

5 dalších produktů ve stejné kategorii:

Ke stažení